Michelin Yıldızı Nedir?

Dünyanın dört bir yanındaki restoranlar, imrenilen Michelin yıldız statüsünü kazanmaya çalışıyor fakat Michelin yıldızları tam olarak nedir ve neden bu kadar önemli? Gelin Michelin yıldızının tarihine birlikte göz atalım.

MİCHELİN YILDIZININ TARİHİ

b94aaa789be576de978c43415ef9a8ad.jpg

Lastikleriyle tanıdığımız Michelin markası, 1900 yılında Ándre ve Édouard Michelin tarafından Fransa için küçük bir seyahat rehberi yayınlamaya başlar. Bu rehberin amacı, yolculuk etmek için yeni sürücüleri teşvik etmek ve ülkelerinden çıkıp dolaşmaları için ilham vermekti. Böylece Michelin lastiklerinin satışlarını arttırmayı hedefliyorlardı.

Yayınlanan ilk rehberler otel listeleri ve yol üzerindeki araba tamir mekanlarından oluşuyordu. Bu rehber çok geçmeden Fransa'da ciddi bir okuyucu kitlesine ulaştı ve Michelin Rehberleri diğer Avrupa ülkeleri için de yayınlanmaya başladı. 1926 yılına gelindiğinde, rehber artık en iyi yemek duraklarına yer veriyor, okuyucularsa bu restoranları ziyaret ediyordu. İlgi gören bir alan olan restoran konusunun üzerine gidildi ve 1931 yılında bugün kullanılan üç yıldız sistemi tanıtıldı.

ÜÇ YILDIZLI MİCHELİN SİSTEMİ

shutterstock_167577659.jpg

Restoranlar bir, iki ya da üç Michelin yıldızını alabilir ve bir Michelin yıldızının bile onur olarak kabul edildiğini unutmamak önemlidir.

Yıldız derecelendirmeleri şu şekilde tanımlanıyor:

Bir yıldız: Kategorisinde çok iyi bir restoran olduğunu ve sürekli olarak yüksek standartlarda hazırlanmış yemekler sunuyor.

İki yıldız: Mükemmel mutfağı ve mükemmel kalitede ustaca ve özenle hazırlanmış yemekler servis eden bir restoran.

Üç yıldız: Restoran olağanüstü bir mutfağa sahip ve sadece bu restoranı ziyaret etmek için bile seyahat edilir. Bu restoran bir varış noktasıdır ve kusursuz bir şekilde hazırlanan farklı yemeklerle hizmet vermektedir.

MİCHELİN YILDIZI İÇİN KRİTERLER

shutterstock_299406014.jpg

1936 yılından bu yana kullanılan 5 temel kriter vardır: Malzeme kalitesi, hazırlama ve lezzet konusundaki ustalık, yaratıcılık, ödenen paranın karşılığını verme ve kalite standartlarındaki istikrar. Ayrıca genel ambiyansın menü ile uyumu, hizmet kalitesi, temizlik ve şefin restoranın sahibi olması Michelin yıldızı verilecek restoranlarda aranan özelliklerden bazılarıdır.