Düşler Adası Mauritius

Geçtiğimiz yüzyılda doğal kaynakları sömürülen ceza, sürgün ve karantina adalarından biri olan Mauritius, bugün dünya dertlerinden uzaklaşmak isteyenlerin bir numaralı adresi.  Mauritius’un hazin bir kölelik tarihi var. Hayata 4 elle sarılan yerliler acılarını unutmak için geceleri ateş etrafında toplanıp müzik çalar ve dans ederlermiş. Adada artık kölelik yok fakat o günden bugüne bu eğlenceli akşam dansları devam etmiş. Madagaskar gezimizin sonunda dinlenmek için birkaç günlüğüne gittiğimiz Mauritius’ta yerel rehberimizin önerisiyle Casela Parkı’na gittik. Bu parkta safari yapmak ve Afrika hayvanlarını görmek mümkün. Biz ek bir ücret ödeyerek, yaklaşık 1 saat süren ‘aslan yürüyüşü turu’ satın aldık. Aslanlar yanımıza getirildiğinde nasıl davranmamız gerektiğiyle ilgili kısa bir briefin ardından 1 saat boyunca 2 aslanla yürüyüş yaptık. Nerede, hangi zaman diliminde olduğumuzu unuttuğumuz, sadece anı yaşadığımız eşsiz bir deneyimdi.   Mark Twain demiş ki; ‘Tanrı önce Mauritius’u, onun güzelliğinden esinlenerek de cenneti yarattı’ 

Mauritius’ta Ne Yapılır? 

Casela Parkı: 

Casela Parkı için 1 tam gün ayrımanızı öneririm. Giriş ücreti yaklaşık 100 TL olan parkın içerisinde yapmak istediğiniz tüm ekstra aktiviteler için ek ücret ödemeniz gerekiyor. Aslanlarla 1 saat yürüyüş 500 TL, zürafaları beslemek 50 TL, ginger denilen elektrikli scooterlarla 1 saatlik rehberli park gezisi 200 TL. 

Pamplemousses Botanik Bahçesi: 

Resmi adı Sir Seewoosagur Ramgoolam olan Pamplemousses Botanik Bahçesi 18.yüzyılda ünlü botanikçi Pierre Poivre tarafından kurulmuş. Büyüleyici bir güzelliğe sahip bahçe tam bir huzur kaynağı. Sadece dev nilüferlerin çizdiği tabloyu görmek için bile gitmeye değer. Giriş ücreti 40 TL. 

Yedi Renkli Dünya (Chamarel) : 

Yedi Renkli Dünya Mauritius’un Chamarel köyünde bulunuyor ve burada oluşan toprak renklerinin arazide bulunan zengin mineral ve volkanik küllerden oluştuğu söyleniyor. Yedi Renkli Dünya adıyla bilinen bu volkanik oluşum kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi, sarı, pembe ve mor renkleriyle bilinen, hiçbir iklim koşulunun renklerini değiştiremediği büyüleyici bir yer. Giriş ücreti 30 TL 

Rom Fabrikası: 

Şeker kamışı yetiştiren birçok tropik ülkenin yerel içkisidir rom. Mauritius da bunlardan biri. Adadaki Chamarel Rom Fabrikası’nı rehber eşliğinde gezebilir, romun nasıl yapıldığını öğrendikten sonra aromatik romları tadabilirsiniz. Özellikle vanilya ve kakaolu romları denemenizi tavsiye ederim. 

Port Louis Pazarı: 

Rengârenk meyvelerin, yerel baharatların, el işi göz nuru hediyelik eşyaların, elbise ve aksesuarların satıldığı Port Louis Pazarı görülmeye değer.  

Mauritius’a Ne Zaman Gidilir? 

Tropik iklime sahip Mauritius’a Ocak-Mart dönemleri dışında kalan 9 ay boyunca rahatlıkla gidebilirsiniz. Ocak-Mart arası siklon yani kasırga dönemi olduğu için yağmur ve rüzgar tadınızı kaçıracak boyutlara ulaşabilir.