2019 Seyahat Trendleri

2019 seyahatseverler için nefeskesici bir yıl vadediyor. Teknolojinin tüm nimetlerinden faydalandığımız ve uzakların iyice yakınlaştığı bir dönemde keşfedilmemiş yerlere seyahat etmenin (her keşif sadece keşfedene özeldir, onun eşsiz deneyimidir) ve nereye seyahat etmeyi umduğumuzu bilmemize rağmen, oraya vardığımızda ne yapmak istediğimizi düşünmeye başlamanın vakti geldi. 2019’da, benzersiz bir seyahat deneyimi yaşamanız için size ilham verecek trendleri sizin için derledik;

1-Bilinçli Seyahat

will-o-274588-unsplash.jpg

Yapılan araştırmalar; insan haklarından eşit çalışma koşullarına ve çevre sorunlarına, potansiyel seyahat destinasyonlarındaki tüm sosyal sorunların, 2019’da gezginlerin seyahat kararları üzerinde birinci derecede etki sahibi olacağını yönünde veriler ortaya koyuyor. Cinsiyet, etnik köken, cinsel yönelim vb gibi konularda güvenlik, kaşifler için de büyük önem taşıyor.

2- Hızlı ve Teknolojik

alex-knight-199368-unsplash.jpg

Yapay zeka daha yaygın hale geldikçe, teknoloji seyahatin geleceğini yeniden şekillendirecek gibi görünüyor. Artik dijital araçlar gezginlerin planlama süreçlerinde üst sıralarda yer alıyor ve teknoloji, seyahat hizmetleri beklentilerimize bambaşka bir boyut getiriyor. Otelde telefonunuzla (anahtarsız) oda erişimi, kişiselleştirilmiş seyahat önerileri veya robotik bir konsiyerj olduğunu düşünün. Kulağa harika geliyor değil mi?

3- Cesur Balayı

shutterstock_105324206.jpg

Sıcak ve tropik bir yerde romantik bir kaçamak isteğine olan talep asla son bulmayacak olsa da son yıllarda zorlu aktivitelere ve maceraya olan talep gitgide artıyor. Çiftler alışılmışın dışında deneyimler ararken birlikte keşfedebilecekleri sıradışı destinasyonları tercih ediyorlar. 2019’un balayı menüsünde; Papua Yeni Gine’nin yağmur ormanlarında aşiret topluluklarına sızma, göçebe yaşam tarzını deneyimleme,  kayıp İnka uygarlığının izinde Peru vadileri ve Mississippi Nehri boyunca zamanda yolculuk (iç savaşın izinde) gibi sıradışı deneyim rotaları var.

4- Önce Deneyim

shutterstock_498464359.jpg

Deneyim seyahati 2018 yılının başlıca seyahat trendlerinden biriydi ve 2019’da da bu trend artarak devam edeceğe benziyor. Yapılan araştırmalar, seyahat edenlerin yaklaşık üçte ikisinin mülk edinmek yerine yüksek değere sahip deneyimler yaşamak istediklerini ortaya koyuyor. 2019, çok farklı ve otantik deneyimlere odaklanılan, deneyimin yanında konfor ve mutluluğa geniş yer ayıran gezginlerin yılı olacak.

5-Mikro Seyahat

willian-justen-de-vasconcellos-443310-unsplash.jpg

Yoğun iş temposu arasında kısa kaçamaklar yaratmak, uzak destinasyonları yıllık izinlere saklayıp Avrupa, Orta Doğu ve yurtiçi seyahatleri hafta sonlarında mini yolculuklarla keşfetmek popüler hale geldi. Kısa seyahatlerin çok iyi bir planlama, az zamanda yüksek tempo gerektiriyor olması da 2019’un, 'küratörlü yolculuk' yılı olacağını gösteriyor. 2-3 günlük seyahatler için eşsiz ve dikkat çekici konaklamalar yapmak ve günlük hatta saat saat yapılmış zevklerinize yönelik bir program için seyahatinizi tasarlatabilirsiniz.